czwartek, 19 marca 2015

Zapylanie leszczyny

Leszczyna jest rośliną wiatropylną, która wymaga wsparcia w zapylaniu ponieważ to naturalne nie wystarcza, aby orzechów było dużo.
Leszczyna rozpoczyna kwitnienie jeśli dobowa temperatura wynosi powyżej 0 stopni i utrzymuje się przez około 10 kolejnych dni. Może to nastąpić w lutym, marcu bądź dopiero w kwietniu - nie ma na to reguły.
Kwiaty żeńskie są różowe, małe - mają ok. 2 milimetrów do 0,5 centymetra i znajdują się na końcu pąków. Kwitną wcześniej i dłużej od męskich, bo do około nawet 3 tygodni. Poniżej zdjęcia kwiatów żeńskich - małe i różowe:
Kwiaty męskie, zwane "kotkami" są długie i żółto-zielone. Poniżej ich zdjęcia:
Kwitną krótko, bo tylko kilka dni. Dlatego, aby zostały zapylone wszystkie kwiaty żeńskie należy im dostarczyć pyłek z kwiatów męskich z zewnątrz dzięki wcześniej zebranemu pyłkowi.
W styczniu ścinamy gałązki z "kotkami". Wstawiamy je do naczynia z wodą na parapecie bądź innym nasłonecznionym miejscu. Wymagana jest temperatura pokojowa.
Po około 5 dniach z "kotków" (czyli z kwiatów męskich) wysypuje się żółty pyłek. Należy go strząsnąć na papier i zsypać do suchego słoiczka, który trzeba zakręcić i schować w dolnej części lodówki - optymalna temperatura to około 0 stopni.
Następnie należy obserwować kiedy kwitną kwiaty żeńskie - w tym roku miało to miejsce między 3 a 12 marca. Jeśli się pojawią to trzeba opryskać drzewa pyłkiem z kwiatów męskich rozcieńczonym w wodzie - 1 łyżeczka od herbaty tego pyłku na 10 litrów wody. Opryskiwać co 3 dni do końca kwitnienia kwiatów żeńskich.
Poniżej zdjęcia kwitnącego sadu leszczynowego - zarówno kwiaty męski jak i żeńskie pyliły jednocześnie:) Dodatkowe zapylanie sztuczne powoduje, że owoców jest dużo więcej niż tylko przy naturalnym.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz